Solidarność
Kobieca solidarność potrafi wiele zdziałać

O naszej sekcji

 

W Sekcji Kobiet przy SGiE od roku działa Zarząd w nowym składzie. Są to Teresa Szkutnik z PSE S.A. Oddział w Katowicach, Sabina Świniarska z PGE Dystrybucja Łódź S.A. oraz Karolina Borowczak z Enea Operator S.A.
W swojej działalności  postanowiłyśmy  skupić się w szczególności na edukacji i szkoleniach,  mających na celu wzmocnienie i poprawienie pozycji kobiet  zarówno zawodowej i związkowej w górnictwie i energetyce, w branżach mocno zdominowanych przez mężczyzn.

Kobiety w tym środowisku muszą pokazać, że potrafią więcej aby zdobyć prestiż i uznanie.

Na kolejnych spotkaniach Sekcji zamierzamy zapoznać koleżanki z szeregiem istniejących publikacji na temat wdrażania aktywizacji zawodowej i społecznej kobiet w interesujących nas branżach. Są to ciekawe publikacje współfinansowane przez Unię Europejską a realizowane przez partnerów takich jak m. innymi  Uniwersytet Śląski czy Wojewódzki Urząd Pracy.
Realizowane projekty ukazują bowiem nowe narzędzia aktywizacyjne i sposoby na wsparcie społeczne np. pomoc trenera pracy lub psychologa. Taka pomoc jest niezbędna do tego , aby kobiety mogły przełamać barierę związaną z zaistnieniem na rynku pracy lub rozpocząć aktywną działalność związkową.

Przezwyciężenie trudności w kontaktach społecznych oraz motywowanie do zmiany postawy życiowej to priorytet w działalności Sekcji Kobiet.

Chcemy nawiązać współpracę  z doświadczonymi trenerami w zakresie szkoleń w tematach takich jak : rozwój osobisty, kreatywne myślenie, motywacja, negocjacje, osiąganie celów czy wypalenie zawodowe.

Zamierzamy w dalszym ciągu uczestniczyć w konferencjach zainicjiowanych przez Komitet Kobiet w IndustiAll Global Union. Na ostatniej konferencji ustalono , aby 40% reprezentacji kobiet działało  na poziomie decyzyjnym.

Ważnym tematem na poziomie Industriall było zwalczanie przemocy wobec kobiet, ochrona macierzyństwa.  Tematem  Światowej Konferencji Kobiet  która odbędzie się we wrześniu 2015 roku będzie „ Wzmocnienie praw kobiet, ich bezpieczeństwa i uczestnictwo w podejmowaniu decyzji

 

Copyright ©2015  SOLIDARNOŚĆ
Sekcja kobiet przy sekretariacie górnictwa i energetyki
Projekt i wykonanie:  ASPAR