Solidarność
Kobieca solidarność potrafi wiele zdziałać

Informacje

"Dbamy o prawa kobiet w energetyce" - wywiad z Teresą Szkutnik w Tygodniku Solidarność

15.02.2016

Z  Teresą Szkutnik, przewodniczącą Sekcji Kobiet przy  Krajowym Sekretariacie Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność  na temat  sytuacji  kobiet zatrudnionych w branżach górniczej i energetycznej oraz  planach na 2016 rok rozmawia Anna Szkutnik.

- Czy obecna, trudna sytuacja w sektorze paliwowo-energetycznym, zaciskanie pasa przez pracodawców, powoduje negatywne skutki  dla kobiet zatrudnionych w tych branżach?

- Niewesołą sytuację ekonomiczną sektora paliwowo-energetycznego odczuwają wszyscy pracownicy tych branż, również kobiety, które w górnictwie pracują głównie w administracji. Aby uniknąć zwolnień, podpisano porozumienie w tej sprawie na lata 2014-20. Dokument zakłada jednak cięcia niektórych świadczeń, które od lat przysługiwały kobietom. W zamian za przedłużone na trzy kolejne lata gwarancje zatrudnienia, panie musiały ze świadczeń zrezygnować. W najbliższym czasie Sekcja Kobiet przy SGiE planuje podjąć aktywne działania na rzecz pań z naszych branż. Chcemy unikać w najbliższych latach negatywnych skutków działań pracodawców.

- W jaki sposób zmienia się wizerunek kobiet zatrudnionych w  górnictwie  i energetyce?

- Stereotyp śląskiej kobiety, nieaktywnej zawodowo, przeszedł już do lamusa. Uruchomiony przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego i wdrożony przez Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju specjalny program doprowadził do aktywizacji zawodowej pań. Większość uczestniczących w nim kobiet znalazła pracę. My również zamierzamy  zapoznawać kobiety  z innowacyjnymi metodami aktywizacji zawodowej oraz zwiększać ich wiedzę o tym, w jaki sposób podnosić kwalifikacje zawodowe, aby być atrakcyjnym na obecnym rynku pracy. Będziemy im wyjaśniać jak wykonywaną pracę utrzymać i otrzymywać za nią godziwe wynagrodzenie. Chodzi o to, aby kobiety poczuły się zawodowo docenione i usatysfakcjonowane, że wnoszą do rodziny zabezpieczenie finansowe nawet wtedy, gdy mąż ma zatrudnienie.

- Jakie jeszcze są plany Sekcji Kobiet na rok 2016?

Zamierzamy uruchomić pakiet szkoleń i spotkań o tematyce ściśle dotyczącej pracy kobiet w górnictwie i energetyce. Chcemy podnosić świadomość kobiet, uczyć je, jak mają dbać o swoje prawa, w jaki sposób powinny dążyć do osiągania zamierzonych celów. Chcemy, aby kreatywność, asertywność oraz przywództwo nie były dla nich obcymi hasłami. Planujemy również podjąć współpracę ze specjalistami z Uniwersytetu Śląskiego, którzy w przeszłości wdrażali w życie szereg opracowań i projektów dotyczących pomocy kobietom pracującym  w  naszych branżach i spoza nich. Naturalnie w najbliższej przyszłości doprecyzujemy jeszcze nasze dalsze  pomysły. Z pewnością poinformujemy o nich na naszej stronie internetowej: www.sekcjakobiet.sgie.pl

źródło: http://www.tygodniksolidarnosc.com/pl/14237/56/c/teresa-szkutnik-ks-gornictwa-i-energetyki---dbamy-o-prawa-kobiet-w-energetyce-.html

‹  Powrót do listy
Copyright ©2015  SOLIDARNOŚĆ
Sekcja kobiet przy sekretariacie górnictwa i energetyki
Projekt i wykonanie:  ASPAR